☰ MŪSU PRODUKTI

Kāpēc nepieciešama siltumnīca?

30/01/2017

Aizveriet acis un iedomājieties – maijs, saulīte pirmo reizi apsvilina degunu, lidinās pirmie tauriņi, ziedus meklē kamenes – paradīze zemes virsū! Nākamajā rītā atverat acis, paskatāties pa logu, bet tur – sniegs! Bija taču jau silts! Kartupeļi jau dzina pirmos asnus, sīpolloki bija pabāzuši degungalu ārā no zemes, ārā jau bija izstādītas arī šādas tādas puķes... Pēc šādas ainas iedomāšanās, rodas vēlme siltumnīcā iedzīt vai visu piemājas saimniecību.

Nesabiezināsim krāsas kā šajā stāstā, jo tik krasas laikapstākļu maiņas nemēdz būt katru gadu. Tomēr par siltumnīcas nepieciešamību nākas aizdomāties brīžos, kad gaisa temperatūra strauji svārstās no vienas galējības otrā – no ļoti augstas uz ļoti zemu – vai lietusgāzes ieilgst uz ne vienu vien nedēļu. Siltumnīca tad šķiet pašsaprotama nepieciešamība.

Kāda siltumnīca vajadzīga jūsu vasarnīcā

Ja esat nolēmuši savā īpašumā ierīkot siltumnīcu, vispirms rūpīgi jāapdomā, ko tajā audzēsiet un cik lielos apjomos. Jūs varat audzēt pāris tomātu un paprikas stādiņus pašpatēriņam, bet varbūt vēlaties izmantot visu siltumnīcas potenciālu un audzēt dārzeņus tirgošanai. No izvēlētā siltumnīcas pielietojuma būs atkarīgs arī materiāls, no kā būvēt siltumnīcas karkasu un ar ko konstrukciju pārklāt.

Visekonomiskākais siltumnīcas pārklājums ir polietilēns, taču tā mūžs ir ļoti īss – maksimums viena sezona. Stiprinātais polietilēns kalpos vismaz trīs līdz četrus gadus. Iespējams arī variants, kurā siltumnīcas sāni jeb sienas tiek veidotas no plēves, bet jumta daļu veido no kāda neaustā pārklājuma materiāla, kas notur siltumu konstrukcijā, taču vienlaikus neaiztur nokrišņu iekļūšanu konstrukcijā iekšā. Šajā gadījumā augi siltumnīcā būs retāk jāaplaista.

Vēl pirms dažiem gadiem no stikla veidotas siltumnīcas tika uzskatītas par dārgu konstrukciju, taču jāņem vērā, ka tas ir ieguldījums uz daudziem gadiem, pat desmitgadēm, ja siltumnīcas karkass veidots no metāla stūrīšiem. Stiklam gan ir viens būtisks trūkums – tas plīst. Turklāt ziemā no šādas siltumnīcas jumta jātīra sniegs, lai tas ar savu smagumu nesalauž stiklus.

Jaunākās paaudzes materiāls, ko izmanto stikla vietā, ir šūnu polikarbonāts. Siltumnīcas veido no šūnu polikarbonāta loksnēm, kas piestiprinātas metāliskam karkasam. Atkarībā no cenu kategorijas šis karkass var būt arī papildu atvieglināts vai stiprināts.

Kāpēc vasarnīcā nepieciešama siltumnīca

Palūkosimies, kāpēc nepieciešama siltumnīca un ko tajā var audzēt. Dažādus augus iesēj stādu iegūšanai parasti februārī vai martā.

Aprīļa sākumā stādiņi ir paaugušies un tiem nepieciešama zemāka gaisa temperatūra, bet vairāk gaismas. Ja tas netiek ievērots, stādi izstīdzē garumā un pēc pārstādīšanas tiem nepieciešams ilgāks laiks, lai ieaugtos. Agrā pavasarī stādiņus pa dienu var iznest un novietot siltumnīcā, lai tie tur norūdās. No aprīļa vidus var mēģināt stādiņus siltumnīcā pat atstāt pa nakti, nodrošinoties papildu un piesedzot stādus pret pavasara salnām ar speciālu materiālu, piemēram, agro plēvi.

Vienlaikus siltumnīcā var iesēt pirmos redīsus, lapu salātus, dilles, sīpollokus, tādējādi jau maija sākumā varēsiet baudīt pirmos svaigo pašaudzēto zaļumu salātus. Šajā pašā laikā kārbiņās varat sēt gurķu sēklas, ziedus un zaļumus, kurus izstādīsiet siltumnīcā vai āra dobēs jūnijā. Tādējādi varēsiet ietaupīt vietu uz palodzes, kur parasti izvieto kastītes ar iesētajiem augiem.

Arī dāliju gumus, ko esat izņēmuši no ziemas glabāšanas vietas, varat iestādīt spaiņos un novietot siltumnīcā. Tādējādi varēsiet gumus dārzā pārstādīt jau ar spēcīgiem asniem un skaistus dāliju pušķus veidot jau augustā nevis kā parasti - īsi pirms rudens salnām.

Par dārzkopību siltumnīcā pašā sezonas plaukumā nav īpaši jāstāsta, visi labi zinām, kas aug siltumnīcā un kas dobēs zem klajas debess. Siltumnīca īpaši noderīga atkal kļūst līdzko augustā naktīs augus pārklāj rasa. Tomātu laksti, uz kuriem nokļūst šāda rasa, sāk pūt un nomelnē, saldie pipari pārstāj augt, savukārt gurķi kļūst līki un dzeltē. Ja iesēsiet gurķus jūnija beigās vai jūlija sākumā, tad septembrī no galvenajiem augiem varēs vākt pēdējo ražu, bet jūsu jaunie krūmiņi ražos līdz pat pirmajam sniegam. Ja augusta otrajā pusē iesēsiet dilles, redīsus un sīpolus, svaigus zaļumus galdā varēsiet celt līdz pat pirmajam salam.

Jums patīk tirgoties ar savu izaudzēto produkciju? Tad jums nepieciešama īpaša siltumnīca, kurā zaļumus varēsiet audzēt no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Dažiem pat izdodas cauru gadu audzēt zemenes. Šajā gadījumā gan visticamāk runa ir par apkurināmu siltumnīcu.

Mēs jums pastāstījām, kāpēc nepieciešama siltumnīca un ko tajā var audzēt. Jūsu rokās ir lēmums par to, vai siltumnīcu vajag arī jums!