Lai iegūtu bagātīgu, un galvenais arī veselīgu, ražu, rūpīgi jāseko līdzi arī vietai, kur šo ražu audzējat. Vasarā un rudenī atklātu zemi mēs periodiski bagātinām ar mēslojumu, papildinām ar jaunu augsni, stādām pa starpām citus augus. Ziemā un agrā pavasarī visi augi mums atrodas polikarbonāta siltumnīcās. Arī tās ir jākopj, jo izgarojošais mitrums ar tajā esošajām mēslojuma daļiņām var nosēsties uz siltumnīcas sienām un jumta.
Taču nav pamata uztraukumam. Polikarbonāts ir materiāls, kuru ne tikai nevajag, bet pat neiesaka pārāk bieži tīrīt ar dažādiem ķīmiskiem mazgāšanas līdzekļiem. Šāda procedūru jāveic vien reizi pāris gados.
Vispārēju sakopšanu, apstrādi un iekšējo sienu dezinfekciju neatliek uz vēlāku laiku un veic uzreiz pēc ražas novākšanas. Izvāciet ārā augu atliekas un izmazgājiet savu barotāju-siltumnīcu.
Neesat paguvuši to izdarīt rudenī? Sagaidiet ziemā atkusni vai izvēlieties laiku agri pavasarī, sakopiet siltumnīcas iekšpusi. Salā plaši atvērtas siltumnīcas durvis palīdzēs izdarīt vēl vienu labu darbiņu – nosaldēs kaitēkļu oliņas un kūniņas. Tāpēc siltumnīcas durvis atstājiet ziemas salā atvērtas vismaz uz pāris nedēļām.
Pirms sākat dezinfekciju jānovāc visas augu paliekas – gan virszemē esošās lapas un stiebrus, gan sakneņus, sapuvušos un bojātos dārzeņus, ogas, nezāles izraujiet ar visām saknēm.
Jā, siltumnīca ir slēgta telpa, bet tieši tajā esošā labvēlīgā mikroklimata, paaugstinātas temperatūras un liela mitruma apstākļos labi jūtas un vairojas arī dažādu kaitēkļu kāpuri, kūniņas un oliņas. Tie var iemitināties augsnē, koka konstrukcijās, piesienamajos materiālos, dažādās stutēs, mietiņos un nožogojumos. Visas lupatiņas un aukliņas labāk sadedzināt un jaunā sezonā izmantot jaunas.
Siltumnīcā jādezinficē gan tās sienas, gan viss, kas atrodas tās iekšpusē.
Kur likt veco augsni? Ja tā ir ļoti piesārņota kaitēkļiem vai slimībām, to krauj kaudzītē ik pēc laika pārberot ar hlorkaļķi. Šo augsni varēs izmantot stādīšanai, bet tikai pēc tam, kad hlorkaļķis būs pilnībā sadalījies (apmēram pēc gada), bet vislabāk neaiztieciet to un atstājiet kompostam. Savukārt labu, bet noplicinātu augsni izberiet zem krūmiem.
Padoms. Svarīgi izvēlēties pareizu laiku siltumnīcas un inventāra apstrādei. To vislabāk darīt rudenī pēc ražas novākšanas. Ja dezinfekciju veic pavasara vidū vai beigās, mikroklimats nepaspēs atjaunoties un jaunie augi var iet bojā vai nīkuļot.